Rhodos

Patronem řeckého ostrova Rhodos je bůh slunce Helios a snad i díky tomu je zde až 300 slunečných dní v roce. Při návštěvě určitě nezapomeňte navštívit světový unikát – rozsáhlé starobylé velmi zachovalé město Rhodos, kde se můžete donekonečna procházet historickými uličkami s kouzelnými obchůdky a řeckými tavernami. Dlouhé, široké zdi a brány opevnění starého města vám připomene dobu, kdy zde pobývali Johanitští rytíři. Za návštěvu stojí přístav Mandraki, kde dle pověstí stál a hlídal vjezd do přístavu rhódský kolos. Ostrov nabízí řadu dalších historických památek, zajímavých míst a krásných a rozmanitých pláží. Atmosféra Rhodosu nadchne návštěvníky natolik, že se na tento čtvrtý největší řecký ostrov rádi vracejí.

Rhodos je největší ostrov v souostroví Dodekanes a čtvrtý největší řecký. Je to také ostrov s nejmírnějším klimatem z celého Středomoří a je proto nazývaný Ostrovem věčného slunce. Má hornatý povrch s největší horou Atavyros vysokou 1215 m a pobřeží dlouhé 220 km. Stejnomenné správní středisko na nejsevernějším výběžku ostrova má dvě odlišné tváře: pohádkové staré město a moderní část. Staré středověké město s převládajícími gotickými prvky je obehnáno 5 km dlouhými hradbami s baštami, střílnami, sedmi branami a hradním příkopem a opevněním z 15. století. Pohádkově krásné jsou i oblázkové pláže.

Vzduch celého ostrova je prosycen vůní pomerančovníků, olivovníků, fíkovníků, cypřišů, pinií, kvetoucího tymiánu, levandule a myrty. Ostrov byl vyhlášen UNESCEM za světovou přírodní a kulturní památku.

Historie Rhodosu
Stejně jako zbytek Řecka, mají i ostrovy Dodekanés, mezi které Rhodos patří, dlouhou historii. Homér v lliadě píše, že Rhodos se účastnil Trojské války se svými 9 bojovými loděmi. Podle nálezů je zřejmé, že ostrov byl osídlen již v neolitickém období. V 16. století př. n. l. přišli na ostrov Mínojci, o 100 let později Achájci. Rozkvětu dosáhl ostrov v 11. století, kdy sem přišli Dórové. Právě oni postavili 3 významná města: Lindos, Kamyros, Ialyssos. Tato města společně s Kosem, Knidem a Halikarnasem vytvářela tzv. Dórskou Hexapoli. Nová éra pro ostrov začala v roce 408 př. n. l., kdy se 3 hlavní města sjednotila a bylo rozhodnuto vystavět nové hlavní město na severu ostrova, kterým je dodnes Rhodos. Postupně se stalo námořním, obchodním i kulturním centrem. (ostrov proslul hlavně výrobou kovu, obchodem a „vývozem“ žoldnéřů – jedním z nich byl i soupeř Alexandra Velikého Memnón).

Gastronomie
Řecká kuchyně je založena na čerstvých ingrediencích a značném množství zeleniny a bylinek. Řecká rajčata, mrkev, cibule, česnek, petržel a samozřejmě kvalitní olivový olej hrají v řecké kuchyni hlavní roli. Samozřejmě je v Řecku kladen důraz i na kvalitní maso, a to především vepřové a jehněčí. Řekové jsou rovněž mistry v přípravě plodů moře – oblíbené jsou především různě upravené mořské ryby, krevety, raci, langusty či chobotnice.

V turistických oblastech, v horských vesničkách a odlehlejších místech se můžete bez problémů najíst v místních restauracích či tavernách. Cena za oběd se pohybuje od cca 6 – 8 euro a výše, většině jídelníčků dominují pochoutky z čerstvých ryb.

Počasí na Rhodosu
- až 300 slunečných dnů v roce dělá „ostrovu slunce“ opravdu čest
- teplé středomořské podnebí se v nížinách projevuje horkým a suchým létem, modrou             oblohou a vánkem, který letní vedro zmírňuje
- počasí je obvykle příjemné, občas však přicházejí vedra s teplotami nad 40 °C.
- v červenci a v srpnu fouká typický letní severo-východní vítr známý jako Meltémi. Zvedá se   dopoledne, ustává při západu slunce a přináší úlevu při vedrech.
- zimy v nížinách jsou mírné, prší v období přibližně od poloviny listopadu do března. Hory       jsou někdy pod sněhem.


Rhodos - seznam zájezdů

Nebyla nalezena žádná data.
Novinky e-mailem
 
 
Kontakty
 

CK Karavan s.r.o.

Moskevská 637/6
460 01 Liberec IV - Perštýn
tel.: 485 105 510, 485 105 251
e-mail: info@ck-karavan.cz

 
Rychlé vyhledávání
 
icoKal
icoKal
 
Počasí